Skip to content

Raudrohu 7 tervistavat toimet

  • Admin 

Raudrohu tuntud raviomadused rahvameditsiinis on seedimist soodustav ja söögiisu tõstev toime ning kõhugaaside ja soolekrampide vastane toime. Raudrohi on hästi tuntud ravimtaim, mis kasvab teeservadel, niitudel aga ka laialdaselt parkides. Seda maagilist ürti, mis on levinud Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Aasias, on rahvameditsiinis kasutatud tuhandeid aastaid paljude maade kultuurides. Raudrohi levib hästi ja kiirest, kuid see väekas taim ei ole üldse mitte umbrohi. Lisaks sellele, et raudrohi on tuntud rahvameditsiinis ravimtaimena, arvatakse, et raudrohul on kaitsev ja puhastav ning tugevust andev jõud.

Raudrohu õied on kollakasvalged, roosad või päris punased. Taim õitseb juunist kuni oktoobri lõpuni. Ravimtaimena kasutatakse taime õisikuid, mis on noored, lõigatakse 15cm pikkused õiekobarad ja kuivatatakse. Taimede noori lehti võib lisada toitudesse maitsetaimedena. Noored lehed sobivad lisamiseks liha- ja köögiviljaroogadesse, hautistesse. Mõned noored lehed võid lisada võileivale, salatisse või smuutisse.

Raudrohi sisaldab mitmed eeterlikud õlid nagu näiteks: hamasuleen, mõruainetest näiteks ahhilliin, veel sisaldub taimes K-vitamiini ja betaiini.

Raudrohu tuntud raviomadused rahvameditsiinis on toodud alljärgnevalt.

1. Seedimist soodustav ja söögiisu tõstev.

      2. Kõhugaaside ja soolekrampide vastane toime.

      Seedimise parandamiseks, soolekrampide ja maksakahjustuste korral raudrohu tee – droogi valmistamise retsept:

      2 sl raudrohuürti 1 tassi vee kohta. Lase vesi keema, lisa kuivatatud ürdid ja keeda segu vaiksel tulel 15 min. Seejärel lase joogil tõmmata 1 tund. Kurna ja tarvita järgmiselt. ½  klaasitäit 3 korda päevas enne sööki.

      3. Raudrohul on bakterite-, viiruste- ja seenevastane toime.

      4. Taime verehüübimist soodustav toime on tundud juba aastatuhendeid.

      Raudrohi on tuntud aastasadu oma põletikuvastase ja verejooksu peatava toime poolest. K-vitamiini sisalduse tõttu soodustab raudrohi vere hüübimist. Raudrohu ladinakeelne nimi Achillea pärineb müütilisest kreeka sõdalasest Achilleusest, kes väidetavalt kasutas seda taime sõjas haavatud sõdurite ravimiseks.

      Vere hüübimist võib parandada raudrohuürdi tõmmisega mida tuleks võtta 1 sl 3 korda päevas enne sööki.

      5. Raudrohu kasutamine naha- ja juustehoolduses.

      Ürdi tõmmisest võib valmistada näo- või kehatooniku või teha endale ürdivanni. See pidi aitama nahapõletike, hemorroidide ja reuma korral. Nahahoolduseks valmista tugev raudrohu tee, jahuta see hoia jahedas ning kasuta näo või kehatoonikuna või lisa tugev tõmmis juusteloputus vette.

      Raudrohust on abi rasuse peanaha korral ning pidi samuti aitama juuste väljalangemise vastu.

      Raudrohust saad ise valmistada tugeva alkoholiga koos tinktuuri ning lisada seda šampoonile või kehakreemile. Koos alkoholiga säilib tõmmis kauem.

      6. Aitab alandada vererõhku.

      7. Veel arvatakse, et see aitab parandada neerude tööd ja raudrohu teed võib kasutada diureetikumina.

      Allpool on toodud kaks retsepti raudrohu infundeeritud õli ja tinktuuri valmistamiseks.

      Infundeeritud õli

      Raudrohuga infundeeritud õli valmistamine on lihtne ja see on kasulik haavade, põletikuliste lihaste ja verevalumite raviks. Selle põletikuvastased omadused võivad aidata vähendada veenilaiendite turset.

      Jahvata mõned kuivatatud lehed ja õied, pane need klaaspurki ja vala peale õli vahekorras 1:4, milles on üks osa kuivatatud taimi ja neli osa õli. Sobib kasutada külmpressitud ekstra neitsioliiviõli, kuid võib kasutada ka muud baasõli.

      Sulge purk tihedalt kaanega ja aseta see mõneks nädalaks pimedasse kohta. Hoia toatemperatuuril ja loksuta segu iga päev läbi, et see seguneks.

      Esimesel paaril päeval võib jätta purgi päikese kätte, et see infundeerida. Kuid ülejäänud infusiooniajaks pane jahedasse ja pimedasse kohta.

      4 – 6 nädala pärast kurna õli ja vala väikesesse klaaspudelisse või purki. Kasuta naturaalselt määrimiseks või lisa raudrohuõli sulatud mesilasvahasse, lisa soovi korral eeterlikke õlisid. Säilita infundeeritud õli klaasist purgis või pudelis suletult jahedas ja pimedas kohas.

      Raudrohu tinktuur

      Taime kuivatatud lehtedest ja õitest saab teha ka tinktuuri. Jahvata kuivatatud õied ja lehed ja pane need klaaspurki, vala peale 80% (või kangem) alkohol nii, et taimed on alkoholiga kaetud.

      raudrohu tinktuur

      Lase droogil 6-8 nädalat jahedas ja pimedas kohas tõmmata. Seejärel kurna ja vala pipetiga tilgutipudelisse. Lisa pudelile peale silt mis tinktuuriga on tegemist. Tinktuuri võib kasutada sääsetõrjevahendina, kuid alati testi seda kõigepealt väikesel alal nahal, et ei tekiks allergilist reaktsiooni, eriti kui on tundlik nahk.

      Droogina ja teena seespidiselt võib raudrohtu, nii nagu paljusid teisi ravimtaimi, kasutada järjest ainult paari nädala jooksul. Siis tuleb teha paus. Pikka aega ja suurtes annustes kasutamine võib põhjustada vere paksenemist ja trombe.

      Raudrohi on vastunäidustatud taim rasedatele, sest suurendab emaka kokkutõmbe võimet. Ka ülitundlikkuse korral tuleb lõpetada taime kasutamine ja asendada see mõne teise, sarnase toimega taimega.

      Soovitav on korjata ravimtaimi ennelõunasel ajal, kui on päikeseline ilm ja panna taimed kohe kuivama laotades need laial paberile või puhtale linasele riidekangale. Ravimtaimi peaks kuivatama hästi õhutatud kuivas ruumis neid aeg ajalt segades. Jälgida, et taimed ei läheks hallitama ega kopitama!

      Kasutatud allikad: Delfi.ee, et.wikipedia, postimees60pluss, gardenerspath.com

      Kuidas kiiresti uinuda loe siit.

      Antud postitus ei ole meditsiiniline nõuanne. Kui sa vajad medistiinilist nõu, siis pöördu oma perearsti poole.