Tervisekontroll töötajale. Töötervishoid ja töötajate tervisekontrollid vastavalt töötervishoiu ja tööohutuse seadusele. Töötervishoid ei ole mitte ainult tervisekontrollid, see on ka töökeskkonna ergonoomika ja töötajate tervise taastamine ning ennetav tegevus, et vältida tööst põhjustatud haigestumisi ja kutsehaigusi läbi ohutegurite miinimumini viimise. Tervisekontrolli teostab töötervishoiuarst, kes on vastava erialaga arst.
Miks on vaja läbi viia tervisekontroll töötajale?
Töötajate tervisekontrollid on tööandjale oluline, et ennetada töötaja tervisest tingitud tööõnnetuste tekkimise riske, vältida kutsehaigusi ja tööst põhjustatud haigestumist. Tervisekontroll on töötajate profülaktiline meditsiiniline läbivaatus koos vajalike analüüside ja uuringutega. Tervisekontrolli tulemusel teeb töötervishoiuarst otsuse töötaja tööle sobimise kohta. Töötervishoiuarst annab soovitusi ja nõu töötajale, kuidas oma tervist paremini hoida ja kuidas vähendad terviseriske. Samuti annab töötervishoiuarst soovitusi tööandjale, milliseid ohutegurite vähendamise meetmeid rakendada töökeskkonnas iga konkreetse töötaja puhul.
Meie poolt pakutavad töötervishoiuteenused on töötervishoiuarsti vastuvõtud koos vajalike analüüside, uuringutega ja tervisetõendite väljastamisega. Lisaks pakume töökoha ergonoomikat.
Töötervishoiuteenus sisaldab:
- tutvumine riskianalüüsiga
- tervisekontroll töötajale, mis sisaldab: analüüse ja uuringud vastavalt ohuteguritele ja töötervishoiuarsti vastuvõttu
- töötervishoiuarsti otsus tööle sobimiseks koos soovituste ja ettepanekutega töökeskkonna või töökorralduse muutmiseks
- töökoha ergonoomika
- terviseedendus ja tervisepäevad
- füsioteraapia
- taastusravi ja töötajate tervise taastamine
- psühholoog
Sõltuvalt töökeskkonna ohuteguritest, on arstile vaja läbivaatuse teostamiseks erinevaid andmeid Teie tervisliku seisundi kohta. Enamus vajalikke analüüse ja uuringuid saame teostada meie kliinikus kohapeal.
Tervisekontroll sisaldab enamasti järgmisi uuringuid ja analüüse
- Nägemise ja silmade kontroll koos refraktsiooni määramisega optometristi poolt.
- Südame kontroll.
- Veresuhkru määramine.
- Kuulmise kontroll.
- Kopsude kontroll.
- Üldine terapeutiline ja neuroloogiline kontroll, luu- lihaskonna kontroll.
Millal on vaja teha analüüse ja uuringuid?
Nägemise kontroll optometristi pool teostatakse neile, kellel on vähemalt 50% tööajast töö kuvariga. Kontrolli käigus tuvastatakse, kas töötajal on vaja arvutiga tööks prille või muid nägemist korrigeerivaid vahendeid.
Öötöötajate tervisekontroll peaks sisaldama südamefilm – EKG ja veresuhkru analüüsi. Kindlasti peab öötöötajal olema korras vererõhk. Öötöö on töötamine ajavahemikus 22.00–06.00. Öötöötajaks loetakse inimest, kelle tööaeg ulatub regulaarselt vähemalt kolme tunni ulatuses öisesse aega või moodustab vähemalt kolmandiku tema iga-aastasest tööajast.
Müras töötaja tervisekontroll peab sisaldama kuulmise uuringut (audiomeetriat). Tööandajale on oluline fikseerida töötaja kuulmislangus juba tööle asumisel, et oleks selge, kas kuulmislangus on tekkinud varem või antud töökohas.
Kes on müras töötaja? Kui töökohal on pidevalt kõrge müratase, võib see kahjustada inimese kuulmist. Kuulmiskahjustuste risk on olemas, kui müratase on suurem kui 80 dB(A). Kaheksa tunnise tööpäeva korral töötajale mõjuv päevane müratase ei tohi ületada 85 dB(A). Kui müraga kokkupuute tase on 85 dB(A) või ületab selle, on kuulmiskaitsevahendi kasutamine kohustuslik.
Kemikaalide ja tolmuga kokku puutuvatele töötajate tervisekontroll peaks sisaldama kopsufunktsiooni uuringuid PEF-meetri või spirograafiaga. Samuti on vajalikud vereanalüüsid maksafunktsiooni määramiseks (ASAT, ALAT). Vahel on vaja teha ka kliiniline vere analüüs ja uriini analüüs.
Töötervishoid ei ole mitte ainult töötaja tervisekontroll
Töötervishoiu eesmärk on luua selline töökeskkond, mis on ergonoomiline ning kus on töötaja tervist kahjustavad ohutegurid viidud miinimumini. Kaasaegne töökeskkond kasutab järjest rohkem erinevaid seadmeid, roboteid, arvuteid ja muid tehnoloogiaid. Ergonoomika aitab kohandada töökohta töötajale sobivaks. Kaasaegsed ergonoomilised tooted aitavad kohandada iga töötaja füsioloogiale sobiv töökoht.
Pakume kompleksset töötervishoiuteenus koos ergonoomi teenusega ja töökohtade ergonoomilist hindamist ning nõustamist. Ergonoomika kohta vaata rohkem Ergoway OÜ kodulehelt siit.
Samuti pakume võimalusi tööandjatele töötajate tervise taastamiseks ehk ennetavaks tegevuseks.
Töötajate tervisekontrollid ei ole selleks, et keelata ära töötajal töö tegemine
Vastupidi – tervisekontroll töötajale on vajalik selleks, et tervisekontrolli tulemusena parandada vajadusel töökoha ergonoomikat, töötingimusi, et hoida töötajate tervist. Samuti on töötervishoiualane tervisekontroll profülaktiline ja kasulik inimesele endal, et saada teada oma tervisenäitajad.
Töötervishoid on vajalik nii töötajatele, kui tööandjatele ning tervisekontroll tuleb läbida kõikidel töötajatel. Sageli on vajalik tervisekontroll läbida tööohutuse tagamiseks juba enne tööle asumist. Tervisekontroll töötajale on perioodiline tegevus ning järgmise tervisekontrolli aja määrab töötervishoiuarst. Kui töötervishoiuarst on tervisekontrollide tulemusel teinud mõnele töötajale piiranguid töötamiseks, siis soovitame võtta meiega ühendust. Siis leiame koos töötervishoiuarstiga sobiv lahenduse nii töötajale ja tööandjale.
Tervisekontroll töötajale võib lisaks töötervishoiuarsti visiidile sisaldada ka taastavaid teenuseid, füsioteraapiat ja samuti psühholoogi või tööpsühholoogi vastuvõttu
Töötervishoiu ja tööohutuse ning töötajate tervisekontrollide korraldamise eest tuleb tööandjal määrata vastutav isik, kes peab läbima vastava koolituse.
Kui Sa soovid saada hinnapakkumist töötajate tervisekontrollideks ja muudeks töötervishoiuteenusteks, siis võta meiega ühendust kontaktivormi kaudu ja saada meile päring. Täpsema pakkumise saamiseks soovitame saata meile enda ettevõtte riskianalüüsi. Riskianalüüsi saate saata meile kontaktivormi kaudu.
Toiduga kokku puutujatele on vaja teha lisaks töötervishoiuarsti vastuvõtule tervisekontroll nakkushaiguste ennetamiseks. Toidukäitleja tervisetõend ei ole sama, mis töötervishoiuarsti tervisetõend ja tervisekontroll. Toidukäitlejatele vajaliku nakkushaiguste leviku tõkestamise tervisetõendi kohta vaata siit.
Täpsemat infot töötervishoiu ja tööohutuse ning töötajate tervisekontrollide kohta leiad Tööinspektsiooni kodulehelt siit.
Saada hinnapäring siit, et saada pakkumine töötajate tervisekontrollideks: