Füsioteraapia võib olla vajalik igas vanuses inimestele. Füsioteraapia teenust osutab füsioterapeut, kes on vastava eriharidusega spetsialist. Füsioterapeut teostab esmasel vastuvõtul läbivaatuse, et tuvastada probleemi olemus. Terapeut annab hinnangu Teie liikumis- ja tugifunktsioonidele (luu- ja lihaskond) ning koostab tegevuskava vastavalt Teie probleemi olemusele. Tegevuskava planeerimisele järgnevad konkreetsed tegevused, et teie probleemi lahendada. Füsioterapeut paneb kokku Teile sobivad võimlemis- ja venitusharjutused ning määrab vajalikud protseduurid, mis aitavad Teil taastuda ning probleem seljatada. Teenus sisaldab vastuvõttu ja vastavaid protseduure/toiminguid: harjutused, kinesioteipimine, manuaalsed võtted, ravimassaaž. Füsioteraapial on oluline osa taasusravis ja eriti traumadest taastumisel.
Mis on füsioteraapia?
Füsioteraapia on kehalistel harjutustel, ravimassaažil ja füüsikalistel meetoditel (nt laserravi, ultraheliteraapia, elektriravi jne) põhinev teraapia, mille eesmärgiks on täielikult või osaliselt taastada tugiliikumisaparaadi või organsüsteemi funktsionaalne võime. Füsioteraapia ülesanded on võimalike tervisekahjustuste ennetamine, liigeste liikuvusulatuse ja lihaste jõu säilitamine või parandamine, häirunud funktsiooni taastamine, valu leevendamine.
Füsioteraapia teenus sisaldab:
- füsioterapeutilist hindamist ning sellest lähtuvalt vastavalt vajadusele terapeutilistest harjutustest, ravimassaažist, laserteraapiast ja kinesioteipimisest;
- liikumisfunktsioonide hindamist: anamneesi võtmine, probleemi tuvastamine;
- tegevuskava koostamist: hõlmab endas teraapia vajaduse määramist ning koos patsiendi/kliendiga eesmärkide seadmist;
- vajaliku teraapia läbiviimist: võimlemine, massaaži või manuaalsed võtted ja aparaatsed protseduurid.
Millal on soovitav tulla füsioterapeudi vastuvõtule?
- statsionaarsel taastusravil viibinud patsiendi ravi jätkamine ambulatoorselt (insult, traumad, operatsioonid, muud taastusravi vajavad haigusseisundid);
- erinevad lihasprobleemid (lihasrebend, -pinge, -nõrkus-, valu jms);
- selja-, kaela- ja õlavaevused (ülekoormus, trauma jms);
- liigeseprobleemid (liigese liikuvuse piiratus, valu);
- jäsemete amputatsioonid;
- kasvu eas tekkivad korrigeerimist vajavad seisundid (skolioos jms)
Mida sa pead teadma ja arvestama tulles füsioterapeudi vastuvõtule
Füsioterapeudi esmane vastuvõtt kestab 45 minutit. Soovitav on tulla kohale veidi varem riiete ja jalanõude vahetamiseks (vabalt liikumist võimaldavad). Olemas on riietusruum ja dušš.
Riietus
Arvestage, et füsioterapeut võib seisundi täpsemaks hindamiseks vajadusel paluda hetkeks lahti riietada üla- või alakeha.
- Kui teie probleem on seotud puusa-, põlve- või hüppeliigesega, võite kanda lühikesi spordipükse.
- Õlaprobleemi puhul on soovitav kanda käisteta särki.
- Soovitav on kaasa võtta ka dressipluus või soojem särk.
- Füsioterapeut jälgib teie lihaste tööd ja liigeste teljelisust tegevuste käigus ja see on paremini nähtav kui nahk ei ole kaetud.
Joomine ja söömine
- Liikumisel kaotab keha vedelikku kiiremini kui rahuolekus. Väsimuse ennetamiseks ja sooritusvõime tõstmiseks jooge kogu päeva vältel piisavalt vett (1,3-1,8 L/ööpäevas, 400-600ml 2h enne teraapiat).
- Aktiivse teraapia ajal on soovituslik alustada vedeliku tarbimist 30 min pärast teraapia algust.
- Söö korralik toidukord 2-4 tundi enne teraapiat (hästi sobib süsivesikuterikas ja vähese rasvasisaldusega toit: leib, kartul, pasta, riis.).
- 30 min enne sportlikku tegevust on soovitav süüa kerge vahepala.
Lisainformatsioon füsioterapeudile
Kui teete regulaarselt harjutusi mõne harjutuskava/juhendi alusel, või kui teil on täpsustavaid arstlikke pabereid oma seisundi kohta, võitke need füsioterapeudi esimesele vastuvõtule kaasa võtta. Teavitage oma terapeuti alternatiivsetest ravimeetoditest mida kasutate.
Kinesioteipimine
Kinesioteipimise on välja töötanud Jaapani kiropraktik Kenzo Kase 1970. aastatel. Põhimõte on aktiveerida ja toetada kudede tervenemise protsessi ja liikumismustrite normaliseerumist.
Kinesioteip on kangast ja akrüülliimist veniv teip, mida kasutatakse taastusravis ja spordimeditsiinis. Kinesioteipimine normaliseerib lihase funktsiooni ja on abiks ülekoormusest või traumast kahjustatud lihase toetamisel ning nõrgestatud lihasfunktsiooni taastamisel. Teipimise mõju tekib läbi selle õige asetamise ravitavale piirkonnale.
Kinesioteipimise toime:
- lihaseid lõõgastav, inhibeeriv või aktiveeriv → lihasaktiivsuse tasakaalustamine
- vere mikrotsirkulatsiooni parandamine
- lümfisüsteemi aktiveerimine
- fastsiate funktsiooni mõjutamine
- valuvaigistavate süsteemide aktiveerimine
- liigesmehaanika parandamine, koormuste vähendamine ja liigutusmustrite normaliseerimine
- mehhaanoretseptorite ja propriotseptsiooni aktiveerimine → valu leevendamine, liigeste toetus
- fibrootilise koe pehmendamine.
Korduv vastuvõtt sama füsioterapeudi juures kestab 25- 30 minutit. Korduv vastuvõtt toimub vastavalt füsioterapeudi poolt määratud ajal.
Soovitud tulemuste saavutamiseks tuleb järgida terapeudi nõuandeid ka kodus ning teha harjutusi vastavalt harjutuskavale.
Meie tervisekeskuses töötavad TÜ Füsioteraapia eriala lõpetanud füsioterapeudid, kes vastavad füsioterapeudi kutsestandardi 6 kutsekvalifikatsioonitaseme nõuetele.
Meie füsioterapeudid omavad kogemusi erinevate probleemide lahendamisel ning oskavad anda nõu ja leida Teile sobivad lahendused.
Vaata füsioteraapia hindu meie kodulehelt siit.
Füsioterapeudi vastuvõtule saad broneerida aja siit.
Füsioteraapia alla kuuluvad ka erinevad aparaatsed taastavad protseduurid. Koos manuaalsete võtete, võimlemise ja aparaatsete protseduuridega on võimalik tõhusalt parandada lihast liikuvust ning taastada liikumis- ja tugifunktsioone. Lihasvalude (selja-, kaela ja õlavöötme valude vastu) aitab hästi vibroteraapia lihastreening. Vibroteraapiat on samuti võimalik teostada meie tervisekeskuse. Loe rohkem vibroteraapia treeningu kohta siit.